نوروفیدبک

نوروفیدبک


یک روش خود تنظیمی در مغز بر اساس روش یادگیری است سعی دارد به مغز یاد دهد که چگونه خود را تنظیم کند و با فیدبکی که از امواج مغزی ارائه می دهد، به مغز در تنظیم فعالیت خود کمک می نماید.

در این روش شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودهایی بر روی سر شما قرار می گیرد امواج مغزی شما را دریافت و به دستگاه نروفید بک انتقال داده و از آنجا اطلاعات تحلیل شده و به کامپیوتر انتقال میابد. سپس این انواج مغزی بصورت فیلم یا بازی در مانیتوری که در مقابل شما قرار گرفته نمایش داده می شود با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی یا دیدن فیلم می کنید. دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتی که این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت بازی یا فیلم متوقف می شود ، به این ترتیب مغز شما یادمی گیرد که چگونه امواج مغزی شما را در شرایط خاص تنظیم کند.

موارد کاربرد نروفیدبک:

نروفید بک در زمینه های مختلفی استفاده می شود از جمله بیش‌فعالی/كمبود توجه ، اضطراب، ناتوانی یادگیری ،اختلالات خواب، دردهای مزمن و سردردهای میگرنی، سوء مصرف مواد، افسردگی، بعضی انواع آسیب و سکته مغزی، سندرم درد و خستگی مزمن و افزایش قدرت تمرکز و توانایی های ذهنی در افراد سال اما پژوهش ها نشان داده بیشترین اثر بخشی آن بر اختلال بیش فعالی و کمبود توجه می باشد.
ناحیه کاربری