تعریف افسردگی چیست؟

افسردگی (major depressive disorder) یک اختلال روانی شایع و جدی است که بر احساس، تفکر، عمل و درک شما از جهان تأثیر منفی می گذارد.

طبق یک نظرسنجی ملی در آمریکا سال 2023، تقریباً از هر ده بزرگسال (29٪) سه نفر در مقطعی از زندگی خود مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده اند و حدود 18٪ در حال حاضر آن را تجربه می کنند. زنان بیشتر از مردان و بزرگسالان جوانتر بیشتر از افراد مسن به این اختلال مبتلا می شوند. در حالی که افسردگی می تواند در هر زمان و در هر سنی رخ دهد، به طور متوسط می تواند برای اولین بار در اواخر نوجوانی تا اواسط 20 سالگی ظاهر شود.

بر اساس مطالعه ملی بیماری ها و آسیب ها در ایران، افسردگی سومین معضل بهداشتی کشور است. بر اساس یافته های مطالعات در سالهای 1390 تا 1401، شیوع افسردگی در جمعیت های مختلف ایرانیان از ۵/۶۹ تا ۷۳ درصد متغیر بوده است. همچنین این اختلال در ایران با نرخ ۱۲.۵ درصد سالانه، به صورت تصاعد هندسی در حال افزایش است. وضعیت معیشت، شیوع کرونا، رعایت فاصله اجتماعی که منجر به تنهایی شده است و بسیاری از این اتفاقات که زنجیروار در حال رخ دادن است. همچنین نتایج نشان داد که افسردگی در زنان و دختران بیشتر از مردان است. افسردگی در زنان حدود ۱.۷ برابر بیشتر از مردان بود.

علائم افسردگی چیست؟

علائم افسردگی می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد و در هر فردی می تواند متفاوت ظاهر شود. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • احساس غمگینی، تحریک پذیری، پوچی و/یا ناامیدی.
  • از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می بردید.
  • تغییر قابل توجه در اشتها (خوردن بسیار کمتر یا بیشتر از حد معمول) و/یا وزن (کاهش یا افزایش قابل توجه غیر مرتبط با رژیم).
  • خوابیدن خیلی کم یا زیاد.
  • کاهش انرژی یا افزایش خستگی
  • افزایش فعالیت بدنی بی هدف (مثلاً قدم زدن، دست زدن) یا کند شدن حرکات یا گفتار که به اندازه کافی شدید است که توسط دیگران قابل مشاهده باشد.
  • احساس بی ارزشی یا احساس گناه بیش از حد.
  • مشکل در تفکر یا تمرکز، فراموشی و/یا مشکل در تصمیم گیری های جزئی.
  • افکار مرگ، افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی.

تشخیص افسردگی

بسیار طبیعی است که لحظات غمگینی را در زندگی تجربه کنیم این بخشی از تجربه انسانی است.تشخیص افسردگی مستلزم وجود علایم ذکر شده برای بیش از چند هفته همراه با تغییر عملکردهای شغلی ،تحصیلی و …. باشد.در چنین مواقعی ضروری است که به یک متخصص مراجعه کنید و تشخیص درست بگیرید و وارد روند درمانی شوید.تشخیص افسردگی علاوه بر مصاحبه های بالینی و تشخیصی یک متخصص با کمک ابزارهایی نیز انجام می شود یکی از این ابزارها پرسشنامه افسردگی بک است که روایی بسیار بالایی دارد. این ابزار در سراسر دنیا توسط روانشناسان و مراقبان بهداشت روان مورد استفاده قرار می گیرد.

طبیعی ست که با مراقبتهای جسمانی و روانی از خود می توانیم برای خود زندگی سالم تر و بهتری بسازیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *